O nas

   Na przełomie XIX i XX w. wioska Targanice Dolne charakteryzowała się zabudową drewnianą. Brak elektryczności wymuszał konieczność korzystania ze źródeł światła, takich jak świece czy lampy naftowe. Te źródła światła, okres letniej suszy, oraz nieuwaga mieszkańców były głównymi przyczynami częstych pożarów, jakie miały miejsce w miesiącach letnich ale także w okresie jesienno-zimowym. W ówczesnych czasach brak było zorganizowanego zespołu ludzi do walki z żywiołem pożaru i powodzi, które również nawiedzały te okolice z częstotliwością co 5 do 7 lat. Akcje ratownicze miały więc charakter spontaniczny z udziałem wielu przypadkowych uczestników. Taki stan rzeczy wymusił niejako na mieszkańcach konieczność powołania do życia straży, która miała poprawić stan bezpieczeństwa mieszkańców wioski. Ukoronowaniem tych dążeń było spotkanie głównych inicjatorów powołania do życia Straży Ogniowej, które miało miejsce 26 grudnia 1905r. Spotkanie to odbyło się w domu pana Franciszka Kiznera, który wówczas prowadził gospodę wiejską. Uczestnikami spotkania oprócz gospodarza domu byli również:

  • Franciszek Gieruszczak - ówczesny pisarz gminny,
  • Michał Pająk - trudniący się wyrobem trzciny dla potrzeb budownictwa,
  • Józef Pająk - prowadzący w Targanicach Dolnych młyn wodny,
  • Jan Borgosz - późniejszy Z-ca Komendanta oddziału głównego.

   Na spotkaniu tym inicjatorzy powołania Straży Ogniowej dokonali niezbędnych ustaleń o charakterze organizacyjnym oraz otwarli listę kandydatów do straży wyznaczając równocześnie datę pierwszego zebrania jej członków na dzień 6 stycznia 1906r. Natomiast datę 26 grudnia 1905 roku przyjęto jako datę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Targanicach Dolnych.

   Pierwsze Walne Zgromadzenie zgodnie z zaplanowaną datą odbyło się na terenie Kółka Rolniczego nr 2. Lista członków w dniu zebrania zawierała już 24 nazwiska. Członkami straży zostali wówczas nie tylko mieszkańcy Targanic Dolnych ale także okolicznych wiosek jak Sułkowice i Roczyny. Protokół założycielski sporządzony był dopiero 12 grudnia 1907r. przez instruktora straży pożarnej, p. Józefa Srokę na posiedzeniu Zarządu Kółka Rolniczego w obecności wszystkich członków straży.

   Ochotnicza Straż Pożarna w Targanicach Dolnych powstała na podstawie Zarządzenia Patronatu Kołek Rolniczych we Lwowie. Takie były fakty zawiązane z powstaniem Straży Pożarnej, wówczas nazywanej Strażą Ogniową w Targanicach Dolnych.

   100 lat historii świata to okres niezbyt długi ale 100 lat w dziejach lokalnej Społeczności to naprawdę szmat czasu. To okres czterech pokoleń, na przestrzeni których miały miejsce rożne, często dramatyczne wydarzenia. W historii naszej jednostki był to okres walki nie tylko o charakterze patriotycznym, ale także były to dążenie do ciągłego rozwoju jednostki, przede wszystkim pod względem doskonalenia kunsztu ratownictwa pożarowego.
W dużym skrócie historia naszej OSP oraz jej rozwój miała następujący przebieg :
Pierwsza ważna po założeniu jest data 4 maja 1914r. - wtedy to miało miejsce poświęcenie pierwszego sztandaru organizacyjnego jednostki ufundowanego przez miejscowych emigrantów mieszkających w USA. W tym również roku dzięki ofiarności miejscowego społeczeństwa zakupiono pierwsza sikawkę ręczną wraz z podwoziem. Z pozostałych ze zbiórki funduszy zakupiono pierwsze mundury dla członków straży. Kolejno w 1934r. zapadła decyzja budowy remizy pod którą zakupiono grunt a następnie w roku 1935 rozpoczęto zaplanowaną budowę, którą ukończono w 1936 roku. Aktu poświęcenia remizy dokonano w ramach obchodów 30-lecia działalności OSP. Poświęcenia dokonał ks. Marian Laczek z parafii p. w .Św. Macieja w Andrychowie. Kolejnym powojennym już faktem było przekazanie naszej jednostce motopompy M-200 co nastąpiło w dniu 18 maja 1952r. Akt przekazania motopompy połączono z obchodami 45 rocznicy działalności. W dniu 10 czerwca1956 roku miały miejsce obchody 50-lecia działalności naszej straży natomiast w roku 1957 dokonano poświecenia drugiego sztandaru będącego wierną kopią pierwszego, który uległ zniszczeniu w skutek przechowywania podczas II wojny światowej w podwójnym powale remizy strażackiej. W ramach dalszej rozbudowy strażnicy w dniu 19 listopada 1961 roku otwarto świetlicę strażacką, dostępna dla wszystkich mieszkańców. 21 Lipca 1963 r. nastąpiło uroczyste przekazanie jednostce motopompy M-800 pracującej na silniku Wytwórni Sprzętu Mechanicznego w Andrychowie Kolejno w dniu 21 czerwca 1964r. nastąpiło przekazanie jednostce podwozia pod posiadaną motopompę M-800. Podwozie to buło ufundowane przez lokalne społeczeństwo. 17 lipca 1966r. obchodzono jubileusz 60-lecia zaś 16 lipca 1967r. miało miejsce przekazanie jednostce pierwszego samochodu gaśniczego marki „DOGDE”. Następną historyczną datą była data 15 czerwca 1975r. W tym dniu został nadany jednostce sztandar organizacyjny. według normatywu państwowego z okazji 70 rocznicy działalności. Fundatorem sztandaru był Urząd Gminy w Andrychowie .Z kolei 17 lipca 1977r. miało miejsce przekazanie kolejnego samochodu bojowego w miejsce wycofanego poprzedniego samochodu. Ówcześnie działający członkowie OSP oraz mieszkańcy dążyli z uporem do wybudowania w miejsce istniejącej strażnicy nowego, z prawdziwego zdarzenia Domu Strażaka. Dzięki ofiarnej pracy społeczeństwa oraz pomocy ze strony Urzędu Gminy a także aktywnego wsparcia finansowego i materiałowego ze strony „GS Samopomoc Chłopska” w Andrychowie- dzisiaj Małopolskiej Spółdzielni Handlowej ”WIZAN” udało się to sfinalizować w 1993 roku.
Akt poświęcenia i przekazania Domu Strażaka miał miejsce w dniu 17 października.
   Aby niejako zamknąć minioną historie naszej OSP należy dodać, iż jednostka nasza uczestniczyła w wielu ważnych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Do wyjątkowych wśród nich należy zapamiętana przez członków naszej OSP w sposób szczególny akcja gaśnicza pożaru lasów w okolicach Olkusza w sierpniu 1992r. W akcji tej uczestniczyły dwa zastępy naszych druhów pod przewodnictwem wieloletniego naczelnika straży dh Franciszka Curzydły .
Następną ważną datą w historii naszej jednostki jest data jubileuszu 100-lecia istnienia działalności OSP w Targanicach Dolnych. W dniu 25 kwietnia 2004 doszło do pierwszego spotkania SKOJ , na którym dokonano ukonstytuowania się Komitetu. Przewodniczącym Komitetu przez aklamacje wybrano prezesa OSP Targanice Dolne dh. Jana Nalborczyka, Skarbnikiem Komitetu został dh. Jacek Piątek, a kwestie sprawozdawczości oraz koordynacji z UM w Andrychowie powierzono dh. Kazimierzowi Kowalczykowi. Na pierwszym spotkaniu ustalono również zakres kompetencji i odpowiedzialności dla innych członków Komitetu wynikający z aktualnie pełnionych funkcji w zarządzie OSP Targanice Dolne. Jubileusz odbył się w dniu 18.06.2005 roku.

 


 

Zarząd

Stanowisko Imię i nazwisko
Prezes Szymon Oboza
Naczelnik Jacek Curzydło
Z-ca Naczelnika Dawid Oboza
Skarbnik Daria Babik
Sekretarz Arkadiusz Rokowski
Członek  Józef Sordyl 
Członek  Teresa Piątek 
Członek Krzysztof Żydek
Członek Stanisław Walczak 

 

Komisja rewizyjna

Stanowisko Imię i nazwisko
Przewodniczący Jan Nalborczyk 
Sekretarz Mirosław Dudek 
Członek Zbigniew Rajda    

 

 

Członkami OSP mogą być osoby fizyczne posiadające obywatelstwo polskie, mające pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawione praw publicznych, małoletni poniżej 18 lat za zgodą przedstawicieli ustawowych i osoby prawne.

Przyjęcie w poczet członków następuje na podstawie uchwały zarządu OSP po złożeniu przez osobę zainteresowaną pisemnej deklaracji.

Członkowie OSP dzielą się na:

  1. członków czynnych, w tym członków kobiecych drużyn pożarniczych;
  2. członków dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych;
  3. członków wspierających;
  4. członków honorowych.

Członkiem czynnym może być osoba, która aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i złożyła przyrzeczenie następującej treści: „W pełni świadom obowiązków strażaka – ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia.”

Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej (MDP) może zostać osoba, która ukończyła 10 lat, uzyskała zgodę przedstawicieli ustawowych i złożyła ślubowanie:

Członkiem dziecięcej drużyny pożarniczej (DDP) może zostać osoba, która nie ukończyła 10 lat  i uzyskała zgodę przedstawicieli ustawowych;

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna bez względu na jej miejsce zamieszkania i siedzibę w kraju lub za granicą, która zadeklaruje wspomaganie działalności OSP finansowo lub w innej formie i za swą zgodą zostanie przyjęta przez zarząd OSP.

Członkiem honorowym może zostać każda osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania  szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie. 

Członkowie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych to:

 Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej (MDP) może zostać osoba, która ukończyła 10 lat, uzyskała zgodę przedstawicieli ustawowych i złożyła ślubowanie:

Członkiem dziecięcej drużyny pożarniczej (DDP) może zostać osoba, która nie ukończyła 10 lat  i uzyskała zgodę przedstawicieli ustawowych;

Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku 16 - 18 mogą być wybierani do władz;

Zasady organizacji MDP i DDP określają wzorcowe regulaminy organizacyjne MDP i DDP zatwierdzone przez Zarząd Główny Związku.

 

 

W Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej Strażaków Ochotników
 
Rok

Zajęte miejsce

2018  
2017 I  miejsce
2016 II  miejsce
2015 I  miejsce
2014 I  miejsce
2013 I  miejsce
2012 I  miejsce
2011 I  miejsce
2010 II miejsce
2009 I  miejsce
2008 II miejsce
2007 II miejsce
2006 II miejsce

 

 

 

W Miejsko-Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych
 
Rok Seniorzy  MDP 10-16 lat chłopcy

MDP 16-18 lat chłopcy

MDP 10-16 lat dziewczęta
2017 I miejsce I miejsce I  miejsce -----------
2016 I miejsce III miejsce I  miejsce -----------
2015 II miejsce III miejsce I  miejsce -----------
2014 II  miejsce I miejsce I miejsce -----------
2013 V miejsce I miejsce II miejsce -----------
2012 I miejsce I miejsce III miejsce -----------
2011 I miejsce III miejsce III miejsce -----------
2010 nie odbyły się  
2009 I miejsce I miejsce I miejsce -----------
2008 I miejsce II miejsce --------- -----------
2007 I miejsce III miejsce --------- -----------
2006 V miejsce I miejsce --------- -----------
2005       -----------
2004       -----------
2003       -----------
2002 III miejsce I miejsce   I miejsce
2001        
2000        

 

 

W Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych
 
Rok Seniorzy  MDP 10-16 lat chłopcy
2016   II miejsce
2013   I miejsce
2009 III miejsce III miejsce
2008 V miejsce  
2012